Kategoriler
Patlama Kapağı Patlama Kapakları Toz patlaması

Toz Toplama Filtreleri İçin Patlama Güvenliği

Toz patlama flitlerinde toz patlaması riski yüksektir. Bu yüzden filtre üreticileri ürünlerini patlama kapakları ile birlikte sunar. Toz patlaması tehlikesi sadece toplanan tozun kendisinden kaynaklanmaz. Diğer ekipmanlardan gelen kıvılcım veya diğer tutuşma kaynaklarından gerçekleşebilir. Filtre elemanlarının temizlenmesi de sorun yaratabilir. Filtre içerisindeki çok ince tozlar yayılabilir ve tutuşma kaynağı ile birlikte patlamaya sebep olur. Bu nedenle kapalı alanlardaki filtreler Q-Box veya Q-Rohr® gibi alevsiz tahliye ekipmanları ile korunur. Kritik malzemelerin toplandığı fitrelerde ise Q-Bic ™  ile patlama sönümlemesi yapılabilir.

Bina dışındaki toz toplama filtreleri ise, ortamın izin verdiği durumlarda patlama kapakları ile korunarak patlama dış ortama tahliye edilebilir. Hangi patlama kapağının kullanılacağı filtrenin türüne göre değişir. Eğer filtrenin yakınında trafik yada yaya güzergâhı varsa  TARGO-VENT patlama kapağı kullanılır. TARGO-VENT alevlerin ve basınç dalgasının yönünü değiştirerek güvenli bölgeye tahliye eder.

Büyük resmi görün;

Tesisteki ekipmanların korunması, ancak tüm sistemin korunması ile mümkündür. Yeterli patlama izolasyonu sağlandığına ve aşırı önlem alınmadığına dikkat edilmesi gerekir. Ancak tüm tesis ele alındığında ve tesis ekipmanları birbiri ile uyum içinde korunduğunda patlama güvenliği konseptiniz emniyetli ve ekonomik olacaktır

Bu nedenle, daha güvenli bir tesise sahip olmanız için ne tür organizasyonel önemleri almanız gerektiğini belirliyor ve saha desteği sağlayarak geniş kapsamlı patlamadan korunma konseptleri hazırlıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir