Kategoriler
Patlama Kapakları

Silolar ve toz toplama sistemleri için patlama güvenliği

Silolar ve toz toplama sistemleri için patlama güvenliği

BRILON – Kendiliğinden tutuşan aktif biyolojik katı ürünler dışında, silolar normal şartlarda kendileri tutuşma kaynağı oluşturmazlar. Bu demektir ki patlamaya sebep olacak bileşenlerin belirgin olanları mevcut değildir. (Bakınız şekil: patlama için beş gereklilik). Buna rağmen bir tutuşma kaynağının prosesin diğer taraflarından gelerek siloya girme riski vardır. Bu yüzden bina dışı silolar patlama kapakları ile korunmalıdır. Bina içi silolar ise alevsiz tahliye veya patlama sönümleme sistemlerine sahip olmalıdır. Sistemde taşınan malzemeye göre değişkenlik göstermekle birlikte, önleyici tedbirler almak da mümkündür. Önleme sistemlerine bir örnek verecek olursak, kıvılcım detektörleriyle birlikte kullanılacak kıvılcım söndürücüler veya söndürme vanaları akla gelir. Bu sayede tutuşma kaynağının siloya girmesi önlenmiş olur. Yine de gerekli tüm patlamadan korunma önlemleri her zaman bu konuda uzman kişilerle birlikte görüşülerek ve kararlaştırarak belirlenmelidir.

Five requirements of an explosion

Patlama için beş gereklilik

Havalandırma ve toz toplama sistemleri

Toz toplama sistemlerinde patlama olma olasılığı ortalamanın çok üzerindedir. Bu yüzden birçok toz toplama filtresi üreticisi ürünlerine patlamadan korunma önlemlerini eklerler. Bunun sebebi kıvılcımların ve sıcak korların tesisin diğer yerlerinden toplanan tozlarla birlikte sisteme girme ihtimalinin olmasıdır. Burada kritik olan bir diğer durum da filtre elemanlarının otomatik olarak kendilerini temizlemesidir. Bu esnada ortamda çok yüksek bir toz konsantrayonu oluşur. Bu yüzden bina içinde kullanılan toz toplama sistemleri alevsiz tahliye ekipmanları ile korunmalıdır. Bina dışı toz toplama sistemlerinin ise patlama kapaklarıyla korunması yeterlidir. Eğer patlama kapaklarının açıldığı yönde araç güzergâhı ya da yaya yolu var ise burada uygulanması gereken çözüm patlama kapaklarına akıllı modüller ekleyerek alevleri ve basınç dalgalarını tehlikeli olmayan bölgelere yönlendirmektir.

TARGO-VENT, patlama kapakları için ek modül, serbest tesis alanından tasarruf

Ekipmanları tek başlarına korumak mümkündür, fakat sadece geniş kapsamlı stratejiler uygun maliyetlidir.

Yukarıda belirtildiği gibi tesislerdeki ekipmanlar birbirlerinden bağımsız olarak korunabilirler. Fakat bu yöntem ekonomik olarak uygulanabilir değildir. Uygun maliyetli çözümler ancak tüm tesisin geniş kapsamlı olarak ve birbirleriyle etkileşimlerini dikkate alınarak ele alındığında başarılır. Profesyonel patlamadan korunmanın elbette bir maliyeti vardır. Fakat profesyonel olmayan, gereksiz yere fazladan ya da yetersiz korunmanın maliyetleri çok daha yüksektir. Buna sadece parasal olarak da bakmamalıyız. En kötü senaryoda insanlar bunu canlarıyla ödeyebilirler.

Bu yüzden bağımsız uzmanlar tesis işletmecilerine her zaman bu konuda geniş kapsamlı çalışabilecek ve tesisin tamamına uygun çözümleri uygulayabilecek şekilde tecrübeli profesyonellerle çalışmalarını önerirler. Anahtar teslimi kurulan tesisler işletmecileri tamamen temize çıkarmaz. Bu yüzden işin uzmanlarının her zaman süreçlere dâhil olması gerekir.

Five requirements of an explosion

Patlama için beş gereklilik

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir